In Blog

Gdy tradycyjne narzędzia okazują się niewystarczające, z pomocą przychodzą elektronarzędzia oraz narzędzia pneumatyczne. Choć wśród obu tych grup znajdziemy urządzenia o podobnych zastosowaniach, takie jak wiertarki, szlifierki czy pilarki, różnią się one między sobą sposobem zasilania i wieloma innymi cechami. Tłumaczymy różnice pomiędzy elektronarzędziami oraz narzędziami pneumatycznymi, a także podpowiadamy, na które się zdecydować.

Elektronarzędzia

Elektronarzędzia są zdecydowanie najpopularniejszym rodzajem narzędzi. Producenci oferują je w ogromnym wyborze modeli o zróżnicowanych parametrach. Jak wynika z samej ich nazwy, elektronarzędzia wyposażone są w silnik elektryczny i zasilane są prądem elektrycznym. Występują w wersji zasilanej sieciowo lub za pomocą akumulatora. Można je także podzielić na ręczne oraz stacjonarne. Elektronarzędzia znajdują zastosowanie zarówno w drobnych pracach domowych, jak i w dużych firmach remontowo-budowlanych, a także przemyśle.

Narzędzia pneumatyczne

Narzędzia pneumatyczne nie są tak powszechne jak elektronarzędzia, jednak stale zyskują na popularności. Do ich zasilania wykorzystywane jest sprężone powietrze z kompresora lub sprężarki powietrza. Dzięki temu są tańsze w eksploatacji od elektronarzędzi, o mniej więcej połowę efektywniejsze przy tych samych wymiarach i masie, a także mniej podatne na usterki. Narzędzia pneumatyczne nie iskrzą podczas pracy, dlatego nie stanowią zagrożenia pożarowego, więc można je stosować w miejscach zagrożonych wybuchem, takich jak kopalnie czy rafinerie.

Które narzędzia wybrać?

Elektronarzędzia czy narzędzia pneumatyczne? Nie ma jasnej odpowiedzi na to pytanie. Elektronarzędzia o parametrach zbliżonych do narzędzi pneumatycznych są zazwyczaj tańsze, ale wiele zależy od marki. Narzędzia pneumatyczne charakteryzują się niższymi kosztami utrzymania, a dzięki nieskomplikowanej konstrukcji nie psują się tak często jak ich bardziej złożone pod względem budowy odpowiedniki zasilane prądem elektrycznym. Elektronarzędzia, zwłaszcza zasilane akumulatorowo, są z kolei wygodniejsze w eksploatacji, gdyż nie wymagają do działania dodatkowych urządzeń. Przed wyborem narzędzi warto więc rozważyć wszystkie za i przeciw oraz dobrze zastanowić się, do czego będą nam potrzebne, a dopiero na tej podstawie zdecydować o wynajmie odpowiednich urządzeń.

Recent Posts
verentverent