In Blog

Nadejście zimy to dla wielu osób radość związana z pięknymi krajobrazami pokrytymi białym puchem. Są jednak i tacy, którzy intensywne opady śniegu kojarzą jedynie z nieprzyjemnym obowiązkiem, jakim jest odśnieżanie dachu. Z naszego wpisu dowiesz się, na kim on spoczywa i jakie narzędzia mogą być przydatne, aby pozbawić dach śnieżnej pokrywy.

Zalegający śnieg ze względu na swój ciężar może być niebezpieczny dla konstrukcji budynków. Z tego powodu dość często projektuje się dachy wysokospadowe, które zapobiegają zbieraniu się śniegu. Są jednak i taki budowle, które posiadają płaskie pokrycie dachowe. Nowoczesne konstrukcje tego typu są najczęściej przystosowane do znoszenia znacznego obciążenia. Sprawa wygląda jednak gorzej w przypadku budynków starych, bowiem podczas ich budowania nie było aż tak wysokich wymagań konstrukcyjnych. W związku z tym nie zostały one przystosowane do długotrwałego radzenia sobie z nadmiernym ciężarem. Z tego powodu należy regularnie je odśnieżać, co jest prawnym obowiązkiem każdego właściciela czy zarządcy. 

Odśnieżanie dachu należy przeprowadzać ostrożnie, aby nie uszkodzić pokrycia. Z tego powodu warto używać specjalnych łopat przeznaczonych do tego celu lub też zgarniaczy dachowych. Producenci tych narzędzi pomyśleli bowiem o tym, aby miały one łagodne krawędzie, które nie zniszczą powierzchni. Ponadto wyróżnia je długi trzonek, który pozwoli dotrzeć do dalszych miejsc. Aby jednak bezpiecznie odśnieżyć dach trzeba zadbać przede wszystkim o to, aby zapewnić sobie komfort pracy w trudnych warunkach. W tym celu najlepiej wybrać odpowiednią drabinę, która zapewni stabilność. W zależności od potrzeb można zdecydować się na drabinę opieralną, dwuelementową lub trzyelementową. Istnieją ponadto specjalne przystawki dachowe, które zapewniają dodatkowe bezpieczeństwo. W przypadku bardzo dużych dachów, których odśnieżanie zajmie kilka, warto zdecydować się na rusztowanie aluminiowe. Pozwoli ono na łatwy dostęp, zapewni bezpieczeństwo, a do tego będzie lekkie i łatwe w transporcie. 

W naszej wypożyczalni znajdziesz niezbędny sprzęt, który pozwoli Ci łatwo odśnieżyć dach, a wykwalifikowani pracownicy pomogą Ci wybrać najlepsze rozwiązanie.

Recent Posts
verentverent