Aby uzyskać gładką i równą posadzkę betonową, musisz ją najpierw oszlifować. Możesz to zrobić za pomocą różnych narzędzi i z zastosowaniem różnych technik szlifowania. Nie wiesz, jak się do tego zabrać? Zapoznaj się z naszym krótkim poradnikiem.
WYBÓR SZLIFIERKI
Przed przystąpieniem do szlifowania posadzki betonowej zastanów się, jaką szlifierkę wybrać. W przypadku niewielkiej podłogi, w piwnicy czy w garażu, wystarczająca może okazać się jednotarczowa szlifierka ręczna. Jeśli musisz oszlifować większą powierzchnię, na przykład halę produkcyjną czy magazyn, postaw na wielotarczową szlifierkę jezdną. Dzięki niej praca będzie znacznie wydajniejsza. Jeśli potrzebujesz szlifierki jedynie na krótki czas, nie musisz jej kupować ? znacznie lepszym rozwiązaniem będzie jej wynajem. W naszej wypożyczalni znajdziesz zarówno ręczne, jak i jezdne szlifierki do betonu renomowanych producentów, takich jak Bosch czy Schwamborn, które gwarantują wydajną i bezpieczną pracę.
WYBÓR NARZĘDZI DIAMENTOWYCH
Szlifowanie betonu przeprowadza się zazwyczaj z wykorzystaniem narzędzi diamentowych. Możesz za ich pomocą szlifować powierzchnie poziome, pionowe i złożone, takie jak schody, skutecznie usuwając stare powłoki oraz uzyskując precyzyjne efekty. W przypadku miękkich posadzek betonowych i warstw ściernych dobrze sprawdzą się narzędzia diamentowe o twardszym spoiwie metalowym. Do twardszych posadzek i okładzin, na przykład epoksydowych, odpowiedniejsze będą z kolei narzędzia o miękkim spoiwie. Posadzkę możesz szlifować niepełnym lub pełnym zestawem segmentów diamentowych. Lepsze efekty zapewnia druga z wymienionych konfiguracji.
NA SUCHO CZY NA MOKRO?
Po dobraniu właściwej szlifierki i narzędzi diamentowych musisz podjąć jeszcze jedną decyzję: szlifować na sucho czy na mokro? Szlifowanie na sucho wymaga zastosowania miękkich spoiw. Jest mniej efektywne w przypadku twardych materiałów. Zarysowania powstające w wyniku stosowania narzędzi diamentowych są jednak płytsze. Szlifowanie na mokro jest wydajniejsze, ale narzędzia diamentowe zużywają się szybciej, a to ze względu na obecność ścieru. Powoduje głębsze zarysowania, a miejsce pracy częstszego i bardziej czasochłonnego sprzątania. Niezależnie od wybranej metody szlifowania rozpocznij pracę od narzędzi diamentowych do obróbki zgrubnej, z czasem przechodząc do tarcz o drobniejszym ziarnie. Po uzyskaniu zadowalającego efektu nałóż nową powłokę i ciesz się piękną posadzką.