Zapytaj Asystenta budowlanego

Potrzebujesz pomocy w wyborze odpowiedniego sprzętu do realizacji Twoich prac budowlanych? Zadzwoń.

+48 533 335 583

Edit Template
logo

Zapytaj Asystenta budowlanego

Potrzebujesz pomocy w wyborze odpowiedniego sprzętu do realizacji Twoich prac budowlanych?

+48 533 335 583

Edit Template

Zapytaj Asystenta budowlanego

Potrzebujesz pomocy w wyborze odpowiedniego sprzętu do realizacji Twoich prac budowlanych?

+48 533 335 583

Edit Template
HomeBlog → Praca na drabinie a zasady BHP

Praca na drabinie a zasady BHP

Prace budowlane często prowadzone są na wysokości. Jednymi z najczęściej stosowanych konstrukcji, które umożliwiają dostanie się do trudno dostępnych miejsc, są drabiny. Każda praca na wysokości wiąże się jednak z pewnymi zagrożeniami. W celu zminimalizowania ryzyka wypadków podczas pracy na drabinie należy stosować się do określonych zasad BHP.

Ogólne wymagania dotyczące pracy na drabinach

Co do zasady drabiny powinny być wykorzystywane na budowie tylko w sytuacji, gdy nie ma możliwości zastosowania innego, bardziej bezpiecznego sprzętu, na przykład rusztowania. Powinny być ustawione na stabilnym, nieruchomym podłożu w taki sposób, aby szczeble zawsze znajdowały się w pozycji poziomej. Do zabezpieczenia drabiny najlepiej wykorzystać stabilizator. Dolne i górne końcówki podłużnic lub stabilizatora powinny być zabezpieczone gumowymi zakończeniami przeciwpoślizgowymi. Drabiny aluminiowe w żadnym wypadku nie mogą mieć pogiętych ani uszkodzonych szczebli i podłużnic. Ponadto muszą być one silnie połączone ze sobą. W przypadku drabin drewnianych szczeble powinny być zaczopowane w gniazdach podłużnic i sklejone. Drabiny zawieszane powinny być zaczepione w sposób uniemożliwiający ich przemieszczanie i bujanie, a poszczególne części drabin wieloczęściowych nie mogą przemieszczać się wobec siebie.

Na co należy uważać podczas pracy na drabinie?

Warto pamiętać, że nie na każdej drabinie można prowadzić każdy typ prac. Zabronione jest przede wszystkim wykorzystywanie drabin przystawnych przy pracach murarskich i tynkarskich. Nie wolno także używać drabiny rozstawnej jako przystawnej. Prac ciesielskich na wysokości powyżej 3 m i prac malarskich na wysokości powyżej 4 m nie można zaś w ogóle prowadzić na drabinach. Nie wolno ustawiać drabin tuż obok maszyn i urządzeń oraz wchodzić na nie i schodzić z nich, będąc odwróconymi do nich plecami.

Odzież robocza i ochronna podczas pracy na drabinie

Pracownik wykonujący pracę na drabinie powinien być ubrany w odzież roboczą dopasowaną do pory roku, a także rękawice robocze oraz pełne buty z antypoślizgową podeszwą, wkładką antyprzebiciową i podnoskiem chroniącym palce. Niezbędne są również hełm ochronny oraz kamizelka ochronna. Podczas pracy na drabinie na wysokości powyżej 2 m pracownik powinien być wyposażony w szelki ochronne z krótką linką i urządzeniem samohamownym.

  • All Posts
  • Blog
Minikoparki jako rozwiązanie przy pracach na małych i wąskich obszarach

2024-10-29

Minikoparki to coraz bardziej popularne rozwiązanie w branży budowlanej, zwłaszcza w przypadku prac na małych i trudno dostępnych obszarach. Dzięki swoim kompaktowym rozmiarom i wszechstronności, są idealnym narzędziem zarówno do mniejszych projektów budowlanych, jak i prac przydomowych. W tym wpisie przedstawimy, w jaki sposób minikoparki mogą być wykorzystane oraz dlaczego…

Szlifowanie betonu jako ważny etap robót budowlanych

2024-10-17

Szlifowanie betonu to kluczowy etap w pracach budowlanych, szczególnie podczas przygotowywania powierzchni betonowych do dalszych działań, takich jak montaż podłóg czy innych elementów wykończeniowych. Proces ten pozwala uzyskać gładką, równą i trwałą powierzchnię, która nie tylko prezentuje się estetycznie, ale również jest bardziej odporna na uszkodzenia mechaniczne i ścieranie.

Potrzebujesz pomocy? Zamów kontakt z naszym Asystentem budowlanym

Zamawianie kontaktu
Edit Template

VERENT Sp. z o.o.
ul. Świętokrzyska 30 lok. 63
00-116 Warszawa

NIP: 5252674485
REGON: 365272419
KRS: 0000654222

Oddział Warszawa

ul.Pułkowa 43, 01-969 Warszawa

Oddział Łódź

ul. Wieniawskiego 42/44, 93-564 Łódź

Oddział Rusztowania

ul. Kolejowa 5, 05-092 Łomianki

© 2023 Copyright Verent Sp. z o.o.

Potrzebujesz pomocy w wyborze sprzętu?

Zamów rozmowę z naszym asystentem budowlanym.
Zamawianie telefon

Potrzebujesz pomocy w wyborze sprzętu?

Zamów kontakt mailowy z naszym asystentem budowlanym.

Zamawianie mail

Potrzebujesz pomocy w wyborze rusztowania?

Zamów rozmowę z naszym asystentem budowlanym.
Zamawianie telefon - rusztowania