Nadmierna wilgoć w pomieszczeniu sprzyja rozwojowi pleśni i grzybów, mających niekorzystny wpływ nie tylko na ściany czy meble, ale przede wszystkim na zdrowie. Przyczyn jej wystąpienia może być kilka. Wilgoć technologiczna czy też będąca efektem prac budowlanych to naturalna konsekwencja budowy i remontu, z którą łatwo można sobie poradzić.
Sytuacja jest zdecydowanie trudniejsza, jeśli mamy do czynienia z zalaniem pomieszczenia. Przeczytaj, jak je osuszyć.
Można wskazać kilka rodzajów zalania pomieszczeń wyodrębnionych na podstawie czystości wody, rozległości zalania, a także rodzaju materiału, który pochłania wodę. Najmniej kłopotliwe są niewielkie zalania, będące efektem wolnego przesiąkania wody, które zostanie w porę opanowane i nie zdąży objąć dużych obszarów. Pojawiają się one najczęściej w skutek drobnych uszkodzeń poszycia dachowego, nieszczelności okien czy też niewielkiego rozszczelnienia instalacji. Znacznie gorsze w skutkach są zalania, które przebiegają szybko, obejmują znaczne obszary i przenikają pod posadzkę. Pojawiają się na m.in. na skutek nagłego pęknięcia rury, kiedy woda pod pełnym ciśnieniem przedostaje się do pomieszczenia. Ze zdecydowanie najgorszą sytuacją mamy do czynienia podczas powodzi, która powoduje nieodwracalne straty, a do tego wiąże się z groźnymi dla zdrowia zanieczyszczeniami.
Niezależnie od rodzaju zalania, kluczem do sukcesu jest jak najszybsza reakcja, ponieważ wielkość szkód rośnie z czasem. Im szybciej z pomieszczenia zostanie usunięta woda i rozpocznie się osuszanie, tym skutki zalania będą mniejsze. Jak zatem najskuteczniej osuszyć pomieszczenie?
Nie ma co liczyć na to, że ze skutkami poradzi sobie pogoda, nawet jeśli zalanie zdarzy się upalnym latem. Aby mieć pewność, że osuszanie zostanie przeprowadzone skutecznie, a ściany i podłogi zostaną całkowicie pozbawione zbyt dużej wilgoci, należy użyć specjalistycznego sprzętu, jakim jest osuszacz powietrza. Jest to urządzenie, które ma za zadanie wychwycenie znajdującej się w powietrzu wilgoci. Specjalny wentylator zasysa ją do osuszacza, gdzie skrapla się w układzie zbierającym, a następnie jest odprowadzana do wewnętrznego zbiornika lub też usuwana na zewnątrz. Dzięki temu w szybkim czasie można pozbyć się dużej ilości wilgoci. Trzeba mieć jednak świadomość, że optymalne działanie osuszacza będzie możliwe, jeśli wspomoże się jego pracę wentylatorami i nagrzewnicami. Pierwsze ze wspomnianych urządzeń spowodują ruch powietrza, dzięki czemu wilgoć znacznie szybciej zostanie wychwycona przez osuszacz, natomiast drugie pozwolą na podniesienie temperatury w pomieszczeniu, w którym nie ma możliwości tradycyjnego ogrzewania. Współpraca tych trzech urządzeń sprawi, że skutki zalania zostaną szybko opanowane.
Podsumowując, aby skutecznie osuszyć pomieszczenie warto użyć osuszacza, nagrzewnicy i wentylatora. Jeśli urządzenia są używane jedynie okazjonalnie, najlepiej skorzystać z oferty wypożyczalni sprzętu budowlanego, ponieważ pozwoli to uniknąć kosztów zakupu.