Minikoparki, ładowarki, agregaty prądotwórcze, wózki widłowe, zagęszczarki ? to tylko wybrany sprzęt, który jest dostępny z napędem spalinowym. O silniki benzynowe i Diesla maszyn budowlanych trzeba dbać z równą starannością jak o jednostki napędowe aut osobowych. Regularnie stosowane zabiegi konserwacyjne przedłużają czas bezawaryjnej pracy i redukują koszty napraw.
Utrzymanie maszyn w dobrym stanie technicznym to nie tylko oszczędności, lecz także bezpieczeństwo i terminowe wykonanie prac. Wystarczy powiedzieć, że awaria silnika agregatu prądotwórczego oznacza brak zasilania do elektronarzędzi, niezbędnego oświetlenia czy ogrzewania. Na budowach pozbawionych dostępu do sieci energetycznej oznacza to wstrzymanie prac. Równie kłopotliwe są nagłe awarie każdej maszyny budowlanej ? szczególnie w sytuacji, gdy nie można jej szybko zastąpić. W takich okolicznościach skutecznym rozwiązaniem problemu jest skorzystanie z wypożyczalni maszyn budowlanych. W naszych placówkach w Łodzi i w Warszawie wynajmiesz szybko potrzebny sprzęt, zlecisz naprawę i możesz podpisać umowę serwisową.
Właściwa eksploatacja przedłuża żywotność jednostek napędowych
Aby właściwie zadbać o silnik spalinowy w maszynie budowlanej, należy stosować się do kilku prostych zasad. Po pierwsze należy dopilnować stosowania dobrej jakości paliwa i zapewnić silnikowi odpowiednie smarowanie. W przypadku jednostek benzynowych dwusuwowych olej dostarczany jest razem z paliwem. We wszystkich innych silnikach spalinowych smarowanie jest niezależne, a olej krąży w obiegu zamkniętym. W związku z tym trzeba kontrolować jego ilość i stan zużycia. Kluczową kwestią jest też stosowanie olejów o parametrach zalecanych przez producenta maszyny. Zlekceważenie opisanych zaleceń prowadzi do szybszego zużycia podzespołów, a w skrajnych przypadkach do zatarcia silnika.
Nieodzowna jest regularna kontrola układu zapłonowego, a w większych maszynach również układu elektrycznego. Silniki Diesla wymagają szczególnej troski w okresie zimowym. W niskich temperaturach może dochodzić do pogorszenia się jakości oleju napędowego, w tym m.in. do wytrącania się składników w postaci stałej (np. parafina), które zapychają filtry i przewody paliwowe. Zimą tradycyjnie występują też kłopoty z zasilaniem w trakcie rozruchu, np. na skutek zbyt niskiego poziomu naładowania akumulatorów.
Serwis i remonty silników spalinowych
Nawet poprawnie eksploatowany silnik maszyny budowlanej wymaga systematycznych działań serwisowych. Kontrola stanu technicznego i reagowanie na niepokojące sygnały jest najlepszą gwarancją bezawaryjnej pracy. Korzystanie z zewnętrznych usług serwisowych zapewnia też szybką reakcję w przypadku wystąpienia awarii maszyny.
Poważna awaria silnika kończy się często remontem generalnym (kapitalnym). Jego wykonanie warto powierzyć zaufanym fachowcom, wyspecjalizowanym w naprawach sprzętu budowlanego i dysponujących odpowiednim zapleczem technicznym. Tylko w ten sposób zapewnisz sobie przedłużenie czasu eksploatacji i nie stracisz pieniędzy. Jeżeli potrzebujesz profesjonalnego serwisu maszyn budowlanych, skorzystaj z naszej oferty. Zapraszamy do bezpośredniego kontaktu.