Rusztowanie jest tymczasową konstrukcją, która umożliwia wykonanie prac na wysokościach. Wszystkie dostępne na rynku typy rusztowań budowlanych można podzielić na kilka grup ze względu na rodzaj elementów składowych oraz według sposobu mocowania (stabilizacji). Przygotowaliśmy przegląd najpopularniejszych rodzajów rusztowań.
Jak zamocować rusztowanie do fasady lub ściany?
Trzy podstawowe typy rusztowań to konstrukcje przejezdne, samostojące i mocowane do fasady budynku (lub do ściany w pomieszczeniach). Każda z nich ma inne możliwości i wynikające z nich zastosowania. Różnią się nie tylko budową, lecz przede wszystkim wysokością i nośnością.
Rusztowania przejezdne to konstrukcje wyposażone w koła, które pozwalają na łatwe przemieszczanie np. przy pracach instalacyjnych na sufitach. Mają ograniczoną wysokość, która zazwyczaj nie przekracza kilkunastu metrów. Również rusztowania samostojące nie wymagają mocowania do innych obiektów: uzyskują stabilność dzięki szeroko rozstawionym wspornikom przy podstawie.
Do prac na dużych wysokościach stosowane są rusztowania mocowane do ścian i fasad. Można je oprzeć na podłożu lub użyć wsporników i zawiesić na dowolnej wysokości na budynku. Wypożyczamy rusztowania fasadowe w Łodzi i w Warszawie. Wśród nich znajdziesz najpopularniejsze typy konstrukcji systemowych.
Czym wyróżniają się rusztowania systemowe?
Do rusztowań systemowych zaliczają się konstrukcje modułowe i ramowe. Pierwsze składają się ze stojaków z rozetami do mocowania rygli, stężeń (poziome i ukośne) oraz pomostów. W drugim typie konstrukcji również występują pomosty i stężenia, natomiast rygle i stojaki zostały zastąpione gotowymi ramami. Oba typy rusztowań są bardzo stabilne i mają dużą nośność. Modele modułowe umożliwiają łatwe dopasowanie do fasad o nietypowych formach.
Zaletą rusztowań systemowych jest szybki montaż. Ponadto pozwalają dodawać, usuwać lub wymieniać poszczególne elementy bez rozbierania całej konstrukcji.