Agregaty prądotwórcze są używane nie tylko w zakładach produkcyjnych czy na placach budowy. Urządzenia te cieszą się też coraz większą popularnością wśród osób prywatnych. Aby jednak generator należycie spełniał swoją funkcję, trzeba zadbać o właściwy dobór jego parametrów. W artykule podpowiadamy, jak prawidłowo dobrać moc agregatu prądotwórczego.
Czym różni się agregat jednofazowy od trójfazowego?
Można wyróżnić dwa podstawowe rodzaje agregatów prądotwórczych – jedno- i trójfazowe. Te pierwsze sprawdzają się doskonale przede wszystkim do użytku domowego. Służą do zasilania urządzeń o małej mocy, m.in. sprzętu AGD i RTV.
Agregaty prądotwórcze trójfazowe znajdują natomiast zastosowanie, gdy zapotrzebowania na prąd jest znacznie wyższe. Zazwyczaj są wykorzystywane w halach fabrycznych czy też podczas prac budowlanych i remontowych. Jako firma zajmująca się wynajmem agregatów prądotwórczych w Łodzi i okolicach doradzamy klientom, który typ generatora w ich przypadku będzie najlepszym rozwiązaniem.
Jak obliczyć potrzebną moc agregatu prądotwórczego?
Przed zakupem czy wynajmem agregatu prądotwórczego należy zastanowić się, jakie urządzenia będzie on zasilał jednocześnie. Następnie sprawdza się ich moc – każde urządzenie wyposażone jest w tabliczkę znamionową, na której znajduje się taka informacja, zwykle podana kilowatach (kW). Moce poszczególnych odbiorników trzeba zsumować – osobno urządzeń jednofazowych i trójfazowych. Na tej podstawie można ocenić, jakiej mocy generator będzie potrzebny.
Należy zaznaczyć, że moc agregatu prądotwórczego powinna być wyższa od oszacowanego zapotrzebowania na moc wszystkich urządzeń, które będą do niego podłączone. Podczas rozruchu każdy odbiornik pobiera bowiem znacznie więcej energii niż podczas pracy stałej – nawet 2 razy więcej.