Agregaty prądotwórcze są wykorzystywane w różnych dziedzinach przemysłu. Jako rezerwowe źródło zasilania zapewniają ciągłość pracy w przypadku przerwy w dostawie prądu. Na zakup czy wynajem agregatu prądotwórczego często decydują się też osoby prywatne. W jakich okolicznościach taki generator może okazać się potrzebny? Wyjaśniamy.
Jak działa agregat prądotwórczy?
Na typową konstrukcję agregatu prądotwórczego składają się: silnik spalinowy, prądnica synchroniczna, rozdzielnica elektryczna i urządzenia kontrolno-pomiarowe. Całość umieszczona jest w jednej obudowie.
Agregaty prądotwórcze do działania nie potrzebują podłączenia do sieci zewnętrznych – są niezależnym źródłem energii, którą wytwarzają przy wykorzystaniu paliwa. Doskonale spełniają się więc w funkcji rezerwowego zasilania. Często stanowią podstawowe wyposażenie zakładów produkcyjnych. Niektórzy przedsiębiorcy decydują się na ich zakup lub dzierżawę – nasza firma oferuje krótko- i długoterminowy wynajem agregatów prądotwórczych.
Zastosowanie agregatów prądotwórczych
Agregaty prądotwórcze są niezbędne wszędzie tam, gdzie prąd jest niezbędny do prowadzenia działalności m.in. w sieciach handlowych, halach fabrycznych czy magazynach. W przypadku przerw w dostawie prądu utrzymują ciągłość pracy linii produkcyjnych czy lodówek chroniąc tym samym przed zastojami generującymi straty finansowe. W serwerowniach zapobiegają utracie danych i stanowią element systemu bezpieczeństwa informatycznego.
Agregaty prądotwórcze jako zasilanie awaryjne wykorzystywane są w placówkach medycznych, gdzie brak prądu stwarzałby zagrożenie dla życia i zdrowia pacjentów. Znajdują też zastosowanie w obiektach użyteczności publicznej, a także do użytku domowego. Warto zdecydować się na zakup czy wynajem agregatu prądotwórczego wszędzie tam, gdzie przewidywane są przerwy w dostawie energii, spowodowane np. modernizacją sieci energetycznej.