Młoty do kucia wykorzystuje się podczas rozmaitych prac budowlanych czy rozbiórkowych. Za ich pomocą można skuwać tynki, posadzki z betonu, płytki ceramiczne czy wyburzać ściany. Podczas użytkowania tego sprzętu niezwykle ważne jest przestrzeganie zasad BHP. W jaki sposób zapewnić bezpieczeństwo w trakcie korzystania z młota udarowego? Wyjaśniamy.
Przygotowanie do pracy z młotem udarowym
Przed rozpoczęciem pracy z młotem do kucia trzeba zapoznać się z jego instrukcją obsługi. Urządzenie musi być użytkowane zgodnie z jego przeznaczeniem i wytycznymi producenta, a jego obsługą powinny zajmować się wyłącznie osoby zaznajomione z normą PN-EN 50144-1 (dotyczącą prawidłowego sposobu korzystania z maszyn przenośnych).
Należy też sprawdzić stan techniczny młota do kucia – obejrzeć obudowę pod kątem uszkodzeń i zanieczyszczeń, sprawdzić, czy przewody nie mają wad, a ponadto próbnie uruchomić sprzęt. Następnym krokiem jest przygotowanie miejsca pracy: usunięcie zbędnych przedmiotów, wygodne ułożenie innych potrzebnych narzędzi i wyodrębnienie przestrzeni na składowanie odpadów.
O czym pamiętać przy korzystaniu z młota do kucia?
Podczas pracy z użyciem młota udarowego należy używać odpowiedniej odzieży roboczej, w tym m.in. rękawic, obuwia antypoślizgowego, maski przeciwpyłowej, okularów przeciwodpryskowych i słuchawek ochronnych. Młot należy trzymać w sposób stabilny, tak aby nie opierał się o żadną część ciała. Nieużywane narzędzie zawsze musi być wyłączone.
W trakcie prowadzonych robót nie wolno dopuścić do przeciążenia sprzętu, a w przypadku zauważenia jakichkolwiek oznak awarii trzeba niezwłocznie zaprzestać jego eksploatacji. Po zakończeniu pracy z młotem kującym należy od razu go wyłączyć, oczyścić, skontrolować jego stan, a następnie właściwie zabezpieczyć.