Cięcie pustaków, inaczej betonu komórkowego, jest często konieczne podczas prowadzenia różnego rodzaju prac budowlanych. Aby otrzymać odpowiednich wymiarów pustaki, warto sięgnąć po specjalnie przeznaczone do tego celu narzędzia – w artykule wyjaśniamy zasadę działania pił przystosowanych do obróbki tego właśnie materiału.
Jak działa piła do cięcia pustaków?
Dostępnych jest kilka rodzajów pił do pustaków. Jednym z najpopularniejszych jest ten o budowie stołowej. Nie bez przyczyny – przede wszystkim zapewnia bardzo dużą stabilność. Przekłada się to bezpośrednio na powtarzalność całego procesu, co pozwala uzyskać identycznych wymiarów pustaki. Ponadto tego rodzaju piły są bardzo wygodne w obsłudze i zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa prowadzenia tego typu prac.
Wolnostojące maszyny stołowe do cięcia pustaków składają się zazwyczaj ze stołu roboczego, na którym umieszczone jest specjalne ramię wyposażone w piłę tarczową. Osłony tarczy, miarki, kątowniki, prowadnice – to kolejne elementy tej maszyny. Oprócz wersji stołowej dostępne są także ręczne urządzenia, którymi można z powodzeniem ciąć pustaki ceramiczne, betonowe czy gipsowe.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze piły do pustaków?
Nasza firma zajmuje się wynajmem pił do pustaków w Łodzi i okolicach. Posiadamy urządzenia o zróżnicowanych parametrach technicznych. Dobór odpowiedniej piły jest kluczowy dla sprawnego wykonania zaplanowanych prac, dlatego warto dobrze przemyśleć jej wybór. Trzeba zwrócić uwagę na m.in.:
- głębokość cięcia,
- maksymalną długość cięcia,
- moc silnika,
- średnicę tarczy.
Nie bez znaczenia jest ponadto masa piły do pustaków, a także wymiary stołu roboczego. Od wymienionych powyżej parametrów zależy wydajność i szybkość prowadzenia prac, w tym również komfort osoby obsługującej urządzenie.