Minikoparki sprawdzają się doskonale podczas prowadzenia różnego rodzaju prac ziemnych. Niekiedy okazują się znacznie lepszym wyborem od swoich odpowiedników o standardowych wymiarach. W artykule wyjaśniamy, kiedy warto zdecydować się na zakup lub wynajem tej maszyny.
Jakie są zalety minikoparek?
Niewielkie wymiary i mniejsza masa to podstawowe zalety minikoparek. Dzięki tym cechom są wygodne w transportowaniu, a ponadto mogą być użytkowane na terenach o utrudnionym dostępie lub takich, gdzie swobodne manewrowanie większą maszyną mogłoby nie być możliwe. Dotyczy to m.in. przestrzeni miejskich, zwłaszcza tych silnie zurbanizowanych. Użycie minikoparki pozwala wówczas uniknąć uszkodzenia konstrukcji znajdujących się w pobliżu prowadzonych prac, np. chodników.
Na zakup czy wynajem minikoparki można się zdecydować również w przypadku gruntów błotnistych, bagiennych czy też piaszczystych. Są to niezwykle uniwersalne maszyny, które wyróżniają się bardzo dużą zwrotnością i szerokim zasięgiem kopania.
Gdzie znajdują zastosowanie minikoparki?
Prace ziemne to bezsprzecznie jedne z głównych zastosowań minikoparek. Maszyn tych używa się w celu wykonania wykopów pod instalacje wodno-kanalizacyjne lub gazowe, zbiorniki wodne, fundamenty, kostkę brukową czy ogrodzenia. Sprawdzają się podczas budowy chodników i podjazdów.
W zależności od modelu kompaktowe minikoparki mogą być wyposażone w dodatkowe narzędzia, jak nożyce, młot hydrauliczny, ubijak, widły czy świder. Za ich pomocą można kopać, zagęszczać i ubijać grunt, wyrównywać teren, przenosić gruz lub inne materiały, a także odśnieżać. Wielofunkcyjne minikoparki z odpowiednim osprzętem są powszechnie wykorzystywane podczas prowadzenia robót budowlanych i rozbiórkowych, a także w trakcie prac ogrodniczych i leśnych.