Cięcie betonu komórkowego nieprzystosowanymi do tego celu narzędziami może skutkować uszkodzeniem materiału. Dlatego też warto sięgnąć po specjalne piły do pustaków – dostępnych jest ich kilka rodzajów. W artykule wyjaśniamy, czym się różnią i jakie mają zalety.
Jak zbudowane są piły do pustaków?
Jedną z najpopularniejszych pił do pustaków jest ta o konstrukcji stołowej. To wolnostojące urządzenie zwykle zbudowane jest ze stołu roboczego, na którym znajduje się specjalne ramię z piłą tarczową. Kolejne ważne części tej maszyny to prowadnice, miarki, kątowniki oraz osłony tarczy. Podstawowe zalety stołowej piły do pustaków to:
- bardzo duża stabilność,
- gwarancja powtarzalności procesu,
- wygoda obsługi,
- wysoki poziom bezpieczeństwa użytkowania.
Jako specjaliści od wynajmu pił do pustaków w Warszawie oferujemy także ręczne urządzenia. Tego typu maszyny sprawdzają się wszędzie tam, gdzie nie ma miejsca na ustawienie modelu stołowego. Również mogą być z powodzeniem stosowane do cięcia pustaków betonowych, ceramicznych i gipsowych, a także silikatów.
Najważniejsze parametry pił do cięcia pustaków
Stołowa piła do cięcia pustaków umożliwia uzyskanie całej serii pustaków o identycznych wymiarach. Modele ręczne cenione są natomiast przede wszystkim ze względu na swoją mobilność i mniejsze gabaryty. Niezależnie od tego, na który model padnie wybór, trzeba pamiętać także o tym, by zwrócić szczególną uwagę na parametry techniczne urządzenia. Powinny być bowiem dostosowane do charakteru prowadzonych prac.
Przy zakupie czy wynajmie pił do pustaków należy więc uwzględnić takie parametry, jak wielkość stołu roboczego, masa urządzenia, głębokość i maksymalna długość cięcia, średnica tarczy diamentowej, prędkość obrotowa, maksymalna masa ciętego materiału, typ i moc silnika oraz napięcie.