In Blog

Nagrzewnice, zwane potocznie dmuchawami, to popularne urządzenia służące do ogrzewania powietrza. Mogą być jedynym źródłem ciepła w pomieszczeniu, a także pełnić funkcję urządzenia dogrzewającego, wykorzystywanego tylko w najzimniejsze dni. Jedną z sytuacji, w której przyda się nagrzewnica, jest awaria podstawowego ogrzewania. Zapoznaj się z naszym poradnikiem i dowiedz się, jaka nagrzewnica będzie dla Ciebie najodpowiedniejsza.

Rodzaje nagrzewnic

Spośród dostępnych na rynku nagrzewnic najpopularniejsze są trzy ich rodzaje: elektryczne, olejowe i gazowe. Nagrzewnice elektryczne są wygodne, ale drogie w eksploatacji. Nadają się przede wszystkim do ogrzewania niewielkich pomieszczeń lub chwilowego dogrzewania tych większych. Nie wytwarzają ognia, więc można wykorzystywać je w pomieszczeniach zagrożonych wybuchem. Nagrzewnice olejowe są ciche i tanie w użytkowaniu. Dzięki temu sprawdzają się w ogrzewaniu większych pomieszczeń. Dostępne są w wersji z odprowadzaniem spalin (modele te przeznaczone są do pomieszczeń, w których przebywają ludzie) oraz bez odprowadzania. Podobnymi zaletami co nagrzewnice olejowe wyróżniają się także nagrzewnice gazowe. Ze względu na wytwarzanie podczas pracy dużych ilości pary wodnej mogą być jednak używane tylko w dobrze wentylowanych pomieszczeniach.

Jak dobrać moc cieplną nagrzewnicy powietrza?

Aby obliczyć wymaganą moc cieplną nagrzewnicy, możesz skorzystać ze wzoru V x ΔT x K = kcal/h, gdzie:

  • V to objętość pomieszczenia w m3,
  • ΔT to wymagany przyrost temperatury (różnica pomiędzy temperaturą w nieogrzewanym pomieszczeniu a temperaturą docelową),
  • K to współczynnik zależny od izolacji (3,0-4,0 – budynek nieizolowany; 2,0-2,9 – o słabej izolacji, 1,0-1,9 – standardowa izolacja, 0,6-0,9 – dobra izolacja).

Możesz również skorzystać z nomogramów, czyli wykresów udostępnianych przez producentów, z których pomocą szybko odczytasz wymaganą moc cieplną nagrzewnicy.

Jeśli potrzebujesz nagrzewnicy jedynie na krótki czas, bo awaria ogrzewania zostanie niebawem usunięta, wcale nie musisz jej kupować. Możesz zdecydować się na wynajem nagrzewnicy. W naszej ofercie znajdziesz modele elektryczne, olejowe i gazowe o mocy od 2 do nawet 80 kW. W przypadku problemów z wyborem odpowiedniego urządzenia chętnie udzielimy fachowej porady.

Recent Posts
verentverent