Nadmierne zawilgocenie pomieszczeń może mieć bardzo poważne konsekwencje zarówno dla konstrukcji budynku, jak i zdrowia jego mieszkańców. Czym dokładnie grozi zbyt wysoki poziom wilgotności i jak wyeliminować ten problem?
Czy nadmiar wilgoci wpływa na konstrukcję budynku?
Nadmierne i długotrwałe zawilgocenie pomieszczeń jak najbardziej może negatywnie odbić się na konstrukcji budynku i skrócić jej żywotność. Przede wszystkim materiały budowlane wystawione na wpływ wilgoci ulegają osłabieniu i tracą swoje właściwości, co skutkuje uszkodzeniem ścian, podłóg i stropów. Drewniane elementy mogą ulec gniciu, a stalowe zostać objęte korozją.
Nadmiar wilgoci sprzyja powstawaniu grzybów i pleśni, które obniżają parametry wytrzymałościowe konstrukcji całego obiektu. Z biegiem czasu może dojść nawet do utraty stabilności budynku, co stwarza poważne zagrożenie dla życia mieszkańców.
Jak pozbyć się nadmiaru wilgoci z pomieszczenia?
Aby skutecznie usunąć nadmiar wilgoci, trzeba przede wszystkim ustalić i wyeliminować jego przyczynę – może być to np. brak odpowiedniej wentylacji, źle wykonana izolacja przeciwwilgociowa lub przeciwwodna, zbyt szczelne drzwi i okna. Oprócz tego stosuje się specjalistyczne urządzenia. W ramach naszej oferty wynajmujemy osuszacze powietrza w Łodzi – umożliwiają szybkie zmniejszenie wilgotności w pomieszczeniu.
Z usunięciem nadmiaru wilgoci nie powinno się zwlekać, ponieważ taki stan rzeczy może wywołać liczne problemy zdrowotne, przede wszystkim z układem oddechowym, ale także krążenia. Osoby długo przebywające w zawilgoconym budynku narażone są na rozwój astmy i alergii oraz reumatyzmu. Kolejne możliwe konsekwencje to również trudności z koncentracją, bezsenność, osłabienie odporności, podrażnienia śluzówki oka, zapalenie zatok.