Budowa nowego domu czy też gruntowny remont, pozwalający na całkowitą odmianę wnętrza, wiążą się z ekscytacją i chęcią jak najszybszego zamieszkania w wymarzonym miejscu. Niestety dosyć często zdarza się, że plany te muszą odsunąć się w czasie, ponieważ prace nie idą po myśli inwestora. Może mieć na to wpływ wiele czynników, wśród których dość często zdarza się długie wysychanie wylewki. Czy istnieją jakieś sposoby, aby przyspieszyć jej osuszanie?
Wylewka to bardzo ważny element prac budowlanych i remontowych. Dobrze wykonana umożliwia precyzyjne ułożenie podłogi. Aby jednak uniknąć przyszłych problemów związanych z nadmiernym zawilgoceniem pomieszczeń, skutkujących groźnym dla zdrowia grzybem, trzeba zadbać o to, aby dobrze wyschła. Niestety jest to długotrwały proces, a jak wiadomo, w dzisiejszym świecie wszystkim zależy na czasie. Na szczęście istnieją sposoby, które mogą znacznie przyspieszyć wysychanie wylewki. Oprócz naturalnego wietrzenia, które z pewnością jest pomocne, jednak może okazać się niewystarczające, mamy do dyspozycji specjalistyczny sprzęt.
Osuszanie wylewki latem
Jeśli wylewka została położona latem, a naszym sprzymierzeńcem są wysokie temperatury za oknem, proces osuszania można przyspieszyć dzięki użyciu osuszacza i wentylatora. Osuszacz powietrza poradzi sobie z odprowadzeniem wody i wilgoci, natomiast wentylator pozwoli odprowadzić ją na zewnątrz. Dzięki temu wylewka w pomieszczeniu o powierzchni do 50 m2 powinna być gotowa do dalszych prac już po ok. 15 dniach.
Osuszanie wylewki zimą
Jeśli zaś prace budowlane przypadły zimą, a niekorzystne temperatury dodatkowo spowalniają proces wysychania, ponownie należy skorzystać z pomocy osuszacza i wentylatora, jednak należy je wspomóc działaniem nagrzewnicy elektrycznej lub olejowej. Jest to urządzenie przeznaczone do nagrzewania wszelkich pomieszczeń i otwartych przestrzeni, w których nie ma możliwości zastosowania tradycyjnego ogrzewania. Ogrzanie pomieszczenia będzie sprzyjało wydajniejszej pracy osuszacza, dzięki czemu wylewka będzie schła znacznie szybciej. Należy pamiętać jedynie o tym, aby zbytnio nie podnosić temperatury pomieszczenia, ponieważ może to skutkować popękaniem wylewki.
Osuszanie długo schnącej wylewki można przyspieszyć dzięki użyciu osuszacza, wentylatora i nagrzewnicy. Nie trzeba jednak inwestować w ten sprzęt, ponieważ firmy zajmujące się wynajmem sprzętu budowlanego oferują możliwość jego wypożyczenia. Jest to najtańsze rozwiązanie, które pozwoli na szybkie zakończenie tego etapu prac.