Osuszacze powietrza umożliwiają bardzo szybkie i sprawne pozbycie się nadmiaru wilgoci z pomieszczenia. Dlatego też wykorzystywane są szeroko zarówno przez profesjonalne ekipy remontowo-budowlane, jak i osoby prywatne. Jak dokładnie działają?
Budowa osuszacza powietrza
Na konstrukcję osuszacza powietrza składa się kilka elementów: wentylator, sprężarka i skraplacz. Na samym początku wilgotne powietrze trafia do chłodnicy. Tam zachodzi proces kondensacji, czyli skraplania pary wodnej. Na dalszym etapie osuszone i jednocześnie podgrzane powietrze zawracane jest do pomieszczenia. Odebrana z niego woda gromadzona jest z kolei w specjalnym pojemniku, który w zależności od modelu znajduje się albo wewnątrz, albo na zewnątrz urządzenia.
Jako specjaliści od wynajmu osuszaczy powietrza w Łodzi bardzo często wraz z tym sprzętem wypożyczamy również wentylatory i nagrzewnice. Te dwa urządzenia skutecznie wspierają pracę osuszacza powietrza, zapewniając mu znacznie większą wydajność.
Zastosowanie osuszaczy powietrza
Z usługi wynajmu osuszaczy powietrza bardzo często korzystają firmy z branży remontowo-budowlanej. Za pomocą tego urządzenia można obniżyć wilgotność pomieszczeń, a tym samym przyspieszyć przebieg prowadzonych robót. Wykorzystuje się je szeroko do osuszania wylewek, tynków, gipsowych ścian czy powierzchni po malowaniu.
Osuszacze powietrza w warunkach domowych używane są w przypadku takich zdarzeń, jak zalania czy powodzie. W połączeniu z nagrzewnicą umożliwiają odprowadzenie wilgoci ze ścian, posadzek i stropów. Dzięki nim można zapobiec rozwojowi szkodliwych dla zdrowia pleśni i grzybów, a także uchronić rozmaite konstrukcje przed uszkodzeniami, pogorszeniem parametrów wytrzymałościowych, utratą stabilności – są to bowiem częste konsekwencje działania wilgoci.