Zapytaj Asystenta budowlanego

Potrzebujesz pomocy w wyborze odpowiedniego sprzętu do realizacji Twoich prac budowlanych? Zadzwoń.

+48 533 335 583

Edit Template
logo

Zapytaj Asystenta budowlanego

Potrzebujesz pomocy w wyborze odpowiedniego sprzętu do realizacji Twoich prac budowlanych?

+48 533 335 583

Edit Template

Zapytaj Asystenta budowlanego

Potrzebujesz pomocy w wyborze odpowiedniego sprzętu do realizacji Twoich prac budowlanych?

+48 533 335 583

Edit Template
Strona głównaBlog → Jak ogrzewać plac budowy zimą?

Jak ogrzewać plac budowy zimą?

Przerywanie prac budowlanych na okres zimowy to już przeszłość. Zwalnianie tempa lub wręcz przerywanie pracy nie opłaca się. Stąd duże zapotrzebowanie na urządzenia do ogrzewania placów budowy. Istnieje wiele możliwości, aby podnieść temperaturę we wznoszonych obiektach do poziomu, który pozwala prowadzić nawet wybrane prace mokre. Dowiedz się, jakich sposobów i urządzeń można użyć do ogrzewania placów budowy, gdy na zewnątrz temperatury spadają poniżej zera.

Zimy w ostatniej dekadzie były znacznie lżejsze niż średnia dla naszej części Europy, a ocieplenie ma stopniowo postępować. Mimo to ciągle występują okresy z temperaturami ujemnymi, dlatego nie każde roboty budowlane można prowadzić zimą. Prace ziemne, wylewanie fundamentów i stropów zdecydowanie należy przełożyć na następny sezon. Zimowe ogrzewanie placów budów dotyczy przede wszystkim stanów zamkniętych.

Czym ogrzać stan zamknięty? 

Na wstępie należy przypomnieć, że obiektu w zasadzie nie należy ogrzewać, jeśli nie będą w nim prowadzone zimą prace budowlane. Wystarczy pozostawić rozszczelnione okna ? przy sprawnie działającej instalacji wentylacyjnej takie działanie powinno zapobiec zawilgoceniu ścian. Nie zmienia to faktu, że temperatura w nieogrzewanym stanie surowym nie powinna spadać poniżej 10°C w dłuższych okresach. Jeszcze wyższa powinna być temperatura w czasie prowadzenia prac wykończeniowych.

Jeżeli przed zimowym spadkiem temperatur udało się zamknąć stan surowy, to można kontynuować prace wykończeniowe. Najważniejsze z nich to przede wszystkim prace instalacyjne, stawianie ścian działowych, montowanie okładzin, a także tynkowanie. Przy wszystkich pracach mokrych konieczne jest ogrzewanie. Można je zrealizować na kilka sposobów:

  • piec na paliwo stałe ? najprostszy, ale najmniej komfortowy w obsłudze jest piec wolnostojący na paliwo stałe, czyli popularna koza: wymaga stałego pilnowania, dokładania opału, a jego działanie ogranicza się do jednego pomieszczenia czy maksymalnie jednego poziomu obiektu,
  • podłączenie instalacji gazowej ? jeżeli jest możliwość podłączenia gazu sieciowego, to można stosować różnego typu piece i urządzenia grzewcze opalane gazem,
  • grzejniki olejowe ? stosunkowo niedrogi, lecz też mało wydajny sposób ogrzewania: pomieszczenia nagrzewają się wolno, a przy dużej kubaturze trudno uzyskać odpowiednią temperaturę,
  • nagrzewnice elektryczne i gazowe ? bardzo wydajne i komfortowe w stosowaniu urządzenia grzewcze: oferujemy doskonałej jakości nagrzewnice olejowe, elektryczne i gazowe w Łodzi, a  także w naszym oddziale w Warszawie ? przy wyborze nagrzewnic należy kierować się kubaturą pomieszczeń i dostępnością przyłączy energii elektrycznej: w warunkach terenowych, przy częstym przemieszczaniu się, zazwyczaj wygodniejsze będą urządzenia gazowe lub olejowe.

Przy wykonywaniu prac mokrych, w tym szczególnie przy tynkowaniu rozległych połaci ścian lub wylewaniu posadzek temperatura w pomieszczeniu nie powinna spaść poniżej 5°C. W przeciwnym razie proces dojrzewania może ulec znacznemu wydłużeniu, a w skrajnych przypadkach odbije się niekorzystnie na trwałości posadzek i tynków.

Niezwykle istotną, wręcz kluczową kwestią jest też zapewnienie odpowiedniej wentylacji. Bez niej niemożliwe jest szybkie odprowadzanie wilgoci z pomieszczeń. Bez odpowiedniej cyrkulacji powietrza właściwe wiązanie zapraw staje pod znakiem zapytania.

Czy można budować w hali namiotowej? 

Poza stanami zamkniętymi możliwe jest też prowadzenie prac budowlanych pod osłoną namiotów lub w halach namiotowych. Mogą to być niewielkie prace przy budowie i naprawach elementów kanalizacji czy sieci energetycznej. Jednak coraz częściej można spotkać się z rozstawianiem namiotów nad całymi obiektami, np. nad remontowanym lub budowanymi od podstaw domami drewnianymi czy obiektami zabytkowymi, które są poddawane zabiegom konserwatorskim.

Posiadając odpowiedniej mocy nagrzewnice budowlane, pod namiotem można prowadzić  dowolne prace budowlane, niezależnie od aury na zewnątrz. Nowoczesne namioty budowlane umożliwiają kontynuację robót budowlanych nawet w tych obiektach, w których nie udało się doprowadzić do stanu surowego zamkniętego. Pozwalają nie tylko utrzymać odpowiednią temperaturę, ale także zabezpieczają przed wiatrem i opadami atmosferycznymi. Dzięki temu możliwe jest stosowanie drewna struganego bez obawy ich uszkodzenia lub zdeformowania.

  • All Posts
  • Blog
Jak działają osuszacze powietrza?

2024-03-29

Osuszacze powietrza umożliwiają bardzo szybkie i sprawne pozbycie się nadmiaru wilgoci z pomieszczenia. Dlatego też wykorzystywane są szeroko zarówno przez profesjonalne ekipy remontowo-budowlane, jak i osoby prywatne. Jak dokładnie działają?

Czym grozi nadmierne zawilgocenie pomieszczenia

2024-03-26

Nadmierne zawilgocenie pomieszczeń może mieć bardzo poważne konsekwencje zarówno dla konstrukcji budynku, jak i zdrowia jego mieszkańców. Czym dokładnie grozi zbyt wysoki poziom wilgotności i jak wyeliminować ten problem? Czy nadmiar wilgoci wpływa na konstrukcję budynku? Nadmierne i długotrwałe zawilgocenie pomieszczeń jak najbardziej może negatywnie odbić się na konstrukcji budynku…

Potrzebujesz pomocy? Zamów kontakt z naszym Asystentem budowlanym

Zamawianie kontaktu
Edit Template

VERENT Sp. z o.o.
ul. Świętokrzyska 30 lok. 63
00-116 Warszawa

NIP: 5252674485
REGON: 365272419
KRS: 0000654222

Oddział Warszawa

ul.Pułkowa 43, 01-969 Warszawa

Oddział Łódź

ul. Wieniawskiego 42/44, 93-564 Łódź

Oddział Rusztowania

ul. Kolejowa 5, 05-092 Łomianki

© 2023 Copyright Verent Sp. z o.o.

Potrzebujesz pomocy w wyborze sprzętu?

Zamów rozmowę z naszym asystentem budowlanym.
Zamawianie telefon

Potrzebujesz pomocy w wyborze sprzętu?

Zamów kontakt mailowy z naszym asystentem budowlanym.

Zamawianie mail

Potrzebujesz pomocy w wyborze rusztowania?

Zamów rozmowę z naszym asystentem budowlanym.
Zamawianie telefon - rusztowania