Każdy właściciel ogrodu dba nie tylko o dobór roślin, ale przede wszystkim o wygląd trawnika. Zielony dywan jest wizytówką każdej posesji, dlatego też należy dołożyć wszelkich starań, aby zadbać o jego perfekcyjny wygląd. Aby było to jednak możliwe, wcześniej warto odpowiednio przygotować teren pod trawnik. Z naszego artykułu dowiesz się, jak to zrobić.
Przygotowanie terenu pod trawnik jest czynnością, którą czasem traktuje się po macoszemu. Tymczasem jest to najważniejszy element prac i gwarancja, że przyszła murawa będzie nie tylko piękna, ale i łatwa w pielęgnacji. Zakładanie trawnika należy rozpocząć od usunięcia gruzu i wszystkich innych pozostałości po budowie domu. Pozostawienie ich w glebie może spowodować, że trawa będzie rosła nierównomiernie i miejscami mogą pojawić się żółte place. Ponadto podczas koszenia wystające kamienie mogą uszkodzić kosiarkę.
Kolejnym krokiem jest przekopanie całej powierzchni. Dzięki temu zostanie ona spulchniona, a nasiona trawy otrzymają przestrzeń, do której będzie docierała woda i powietrze. Jeśli działka jest mała, można to zrobić za pomocą szpadla. W przypadku dużych powierzchni zdecydowanie bardziej efektywne i komfortowe będzie użycie glebogryzarki. Jej kupno to spory wydatek, dlatego też najlepiej zdecydować się na wynajem, tym bardziej, że będzie ona prawdopodobnie używana tylko raz.
Po spulchnieniu ziemi warto usunąć z niej korzenie i pozostałości chwastów. Można zrobić to ręcznie lub też użyć środków chemicznych, aby mieć pewność, że w przyszłości nie będą tłumiły trawnika.
Kolejnym krokiem jest wyrównanie powierzchni. Powinna być ona w miarę płaska, najlepiej ze delikatnym spadkiem do boków, co zapobiegnie zatrzymywaniu się wody i gniciu trawnika. Ziemię trzeba zatem właściwie rozplantować i nadać jej pożądany wygląd. Tak przygotowane podłoże, warto użyźnić urodzajną warstwą gleby, aby stworzyć trawie optymalne warunki do wzrostu. Dobrze jest także sprawdzić kwasowość gleby i w razie potrzeby zasilić ją odpowiednimi środkami.
Ostatnim etapem prac powinno być zwałowanie gleby walcem, który także najlepiej wynająć. Warto zadbać również o to, aby ziemia osiadła i się zagęściła. W tym celu trzeba regularnie ją podlewać. Po odczekaniu tygodnia lub dwóch, można jeszcze raz podrównać powierzchnię i przystąpić do siania trawy. Po tym etapie pozostaje już tylko czekać na kiełkujące źdźbła.
Praca przy własnym trawniku będzie znacznie łatwiejsza dzięki użyciu specjalistycznego sprzętu. W naszej ofercie wynajmu sprzętu ogrodniczego znajdują się glebogryzarki oraz walce, które sprawią, że zakładanie trawnika będzie szybsze, a przede wszystkim bardziej komfortowe.