Rozdrabnianie grubych gałęzi to niełatwe zadanie, z którym mierzy się wielu ogrodników. Zastosowanie właściwych narzędzi jest jednak w stanie znacznie ułatwić pracę i przyspieszyć jej wykonanie. Jednym z nich jest rębak do gałęzi – w artykule wyjaśniamy, na czym polega jego działanie.
Zastosowanie rębaka do gałęzi
Podstawową funkcją rębaka do gałęzi jest przetworzenie drewna na wióry, które są łatwiejsze w transporcie i magazynowaniu. Proces ten odbywa się przy pomocy mechanizmu tnącego – w zależności od modelu może być to system nożowy albo frezowy. Na typową budowę rębaka do gałęzi składa się jeszcze kilka elementów, w tym podajnik z otworem, w którym umieszcza się gałęzie do rozdrobnienia, oraz silnik.
Z naszej usługi wynajmu rębaka do gałęzi w Łodzi często korzystają klienci przeprowadzający cięcie drzew i krzewów w swoich ogrodach. Rozdrabnianie za pomocą tego urządzenia ma wiele zalet. Przede wszystkim upraszcza cały proces, pozwala zaoszczędzić siły i czas. Znacznie wygodniej jest posłużyć się profesjonalnym rębakiem do gałęzi niż np. nożycami czy piłą. Rębak umożliwia utrzymanie porządku na działce – przetworzone odpady roślinne w postaci wiórów można wykorzystać jako ściółkę.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze rębaka do gałęzi?
Dobór odpowiedniego rębaka do gałęzi jest kluczowy dla skuteczności obróbki drewna. Przede wszystkim trzeba najpierw określić, jakiej maksymalnej średnicy gałęzie będą przerabiane. Poszczególne modele są bowiem przystosowane do przetwarzania elementów o innym przekroju.
Warto zwrócić uwagę na typ silnika rębaka do gałęzi. Popularnym rozwiązaniem są te spalinowe – cenione ze względu na swoją mobilność, a więc i wygodę użytkowania. Istotnym parametrem technicznym, który trzeba sprawdzić, jest moc silnika. Od niej zależy wydajność urządzenia.