Koparka i minikoparka to dwie maszyny do robót ziemnych. Przed rozpoczęciem pracy należy zastanowić się, która z nich będzie lepszym wyborem. Podpowiadamy, kiedy warto zdecydować się na wynajem koparki, a w jakich czynnościach lepiej sprawdzi się minikoparka.
Koparka ? specjalistka w zakresie prac ziemnych
Trudno wyobrazić sobie jakikolwiek plac budowy bez koparki. I nic w tym dziwnego, gdyż za pomocą tych maszyn można wykonać wszelkiego rodzaju roboty ziemne. Koparki używane są między innymi do kopania dołów, oddzielania urobku czy ładowania ziemi na maszyny transportowe. Za ich pomocą można także przygotować wykop pod fundament domu czy wyrównać teren po zakończeniu jego budowy. To, jakie prace można wykonać z wykorzystaniem koparki, zależy od rodzaju osprzętu roboczego, w który została wyposażona. Koparka z łyżką przedsiębierną zjeżdża w dół wykopu, współpracując ze środkiem transportu, a koparka z łyżką podsiębierną jest ustawiana na jego górnej krawędzi. Ponadto istnieją modele chwytakowe, przeznaczone do wykopów jamistych, które opuszczając łyżkę, nabierają i unoszą grunt, oraz zbierakowe, z wleczonym na linie zbierakiem, który odspaja grunt. Koparki mogą być wyposażone w różne podwozie. Najczęściej spotykane są maszyny na podwoziu gąsienicowym, ale dostępne są również modele na podwoziu kołowym, kroczące, na dwukołowej przyczepie czy umieszczone na innym środku transportu.
Minikoparka ? do lżejszych prac w każdym miejscu
Minikoparka, jak można domyślić się po samej jej nazwie, jest mniejszą wersją koparki. Podczas gdy standardowe koparki charakteryzują się masą całkowitą wynoszącą kilkanaście bądź nawet więcej ton, minikoparka waży jedynie kilka ton. Z tego względu nadaje się do lżejszych prac niż jej większy i masywniejszy odpowiednik. Na wynajem minikoparki warto zdecydować się przede wszystkim wtedy, gdy konieczne jest wykonanie wykopu pod przyłącza: wodociągowe, kanalizacyjne, sanitarne, gazowe czy sieci energetycznej. Maszyna ta świetnie sprawdzi się również przy wykonywaniu wykopów po fundamenty niewielkiego domu, wiaty, garażu, altany czy ogrodzenia. Ponadto można ją wykorzystać do wykonania drenażu do przydomowej oczyszczalni ścieków. Dzięki niewielkim rozmiarom, a co za tym idzie lepszej manewrowości, minikoparka jest dobrym rozwiązaniem do wykonywania prac ziemnych wewnątrz budynków oraz na nierównym terenie. Jej niska waga sprawia zaś, że nie narusza struktury podłoża i nie powoduje jego uszkodzenia.