Nagrzewnice powietrza przydają się przede wszystkim na budowach, lecz nie jest to ich jedyne zastosowanie. Doskonale sprawdzają się przy dostarczaniu ciepła do hal namiotowych, warsztatów naprawczych, stolarni i lokali usługowych oraz zabezpieczenia komfortu cieplnego w czasie imprez organizowanych w nieogrzewanych pomieszczeniach. Do wyboru masz nagrzewnice elektryczne, olejowe i gazowe. Piszemy, w jakich warunkach najlepiej sprawdzi się nagrzewnica wykorzystująca energię elektryczną i kiedy warto zainwestować w zakup takiego sprzętu.
Nagrzewnica elektryczna jest bardzo wygodnym urządzeniem wytwarzającym ciepło. Można jej użyć zarówno do ogrzewania, jak i do osuszania pomieszczeń. Jeżeli poszukujesz nagrzewnicy elektrycznej w Łodzi i Warszawie, zapraszamy do naszych placówek, które oferują zarówno możliwość wypożyczenia, jak i zakupu urządzeń grzewczych. Wypożyczamy też doskonałej jakości nagrzewnice olejowe i gazowe.
Zalety i zastosowania nagrzewnic elektrycznych
Nagrzewnice elektryczne konstrukcją przypominają suszarki do włosów. W korpusie z blachy stalowej znajduje się wentylator i komora grzewcza, wymiennik ciepła oraz układ regulujący moc grzewczą. Wentylator zasysa powietrze z otoczenia nagrzewnicy i przetłacza je przez grzałki elektryczne, skąd trafia ono ponownie do otoczenia.
Nagrzewnice zasilane energią elektryczną wymagają podłączenia do sieci energetycznej lub odpowiednio wydajnego agregatu prądotwórczego. Ogrzewanie elektryczne charakteryzuje się relatywnie niską wydajnością i dużym poborem mocy. Natomiast nagrzewnice elektryczne są bardzo sprawne ? bardzo szybko ogrzewają pomieszczenia. Lista ich zalet jest znacznie dłuższa:
- brak spalin ? to największy atut nagrzewnic elektrycznych, dzięki któremu można je bezpiecznie stosować w pomieszczeniach mieszkalnych, w biurach, lokalach usługowych, warsztatach, a także garażach i magazynach ? nie emitują produktów spalania, co sprawia, że nie istnieje ryzyko zatrucia tlenkiem węgla (czadem) oraz związkami siarki, azotu lub węglowodorami,
- długotrwałe działanie ? elektryczne nagrzewnice powietrza nadają się do długotrwałej eksploatacji non stop, bez konieczności uzupełniania paliwa i bez ryzyka przegrzania (pod warunkiem, że zostanie zachowana odpowiednia ilość wolnej przestrzeni wokół urządzenia),
- cicha praca ? nagrzewnice elektryczne bez nawiewu nie emitują praktycznie żadnych dźwięków ? cicha praca jest bardzo pożądana w lokalach usługowych czy gastronomicznych, a także w mieszkaniach prywatnych,
- prosta obsługa ? nagrzewnicę elektryczną wystarczy podłączyć do prądu i nastawić odpowiedni poziom grzania ? nie trzeba martwić się o paliwo, o właściwe spalanie, szczelność instalacji itp.,
- 100% bezpieczeństwa ? łatwość obsługi i prosta budowa przekłada się na pełne bezpieczeństwo eksploatacji nagrzewnic elektrycznych ? korzystając z takiego urządzenia trudno popełnić jakikolwiek błąd, który skutkowałby stworzeniem zagrożenia dla zdrowia i życia użytkowników.
Jak dobrać moc nagrzewnicy elektrycznej?
Planując zakup, musisz obliczyć moc nagrzewnicy elektrycznej w odniesieniu do warunków panujących w konkretnym pomieszczeniu. W tym celu należy uwzględnić trzy parametry: kubaturę, oczekiwany przyrost temperatury oraz współczynnik termoizolacyjności. Wszystkie wartości należy pomnożyć przez siebie.
Przykład: 300 (pomieszczenie o wymiarach 10 m x 10 m x 3 m) x 20 (ogrzanie pomieszczenia od 0°C do 20°C) x 4 (współczynnik izolacji cieplnej dla obiektu z drewna, blachy falistej lub dla hali namiotowej) = 24000 kcal/h. Zważywszy na fakt, że 1 kWh odpowiada 859.85 kcal/h, to minimalna moc nagrzewnicy (lub łączna moc kilku nagrzewnic), która jest potrzebna do ogrzania pomieszczenia z przykładu, wynosi 28 kWh.
Odpowiadając na tytułowe pytanie, warto podkreślić, że nagrzewnica elektryczna jest urządzeniem niezwykle uniwersalnym. Można je stosować w pomieszczeniach mieszkalnych, lokalach usługowych, w przestrzeniach biurowych i warsztatach, magazynach, garażach i halach produkcyjnych. W nagrzewnicę elektryczną warto zainwestować, gdy planujesz długotrwałe osuszanie pomieszczeń po zalaniu czy mokrych pracach remontowych i budowlanych. Im dłuższy okres użytkowania planujesz, tym bardziej uzasadniony ekonomicznie jest zakup elektrycznej nagrzewnicy powietrza.