Po kilku sezonach piękna niegdyś elewacja domu może prezentować się już nieco mniej okazale. Winnym tego stanu rzeczy są zazwyczaj kurz i sadza, a często także grzyby i glony. Zapoznaj się z naszym wpisem i dowiedz się, jak skutecznie wyczyścić elewację ze wszystkich zabrudzeń.
Wstępne mycie elewacji
Wstępne mycie elewacji należy przeprowadzić wyłącznie przy użyciu wody. Najlepiej wykorzystać do tego myjkę do mycia elewacji. Wyczyścisz nią każdy rodzaj elewacji: z tynku mineralnego, silikatowego i akrylowego, kamienia, klinkieru czy drewna. Jeśli nie masz myjki, wcale nie musisz jej kupować ? możesz zdecydować się na jej wynajem. W naszej firmie za wypożyczenie takiego urządzenia na dobę zapłacisz, w zależności od modelu, od około 100 do 300 złotych. Prawdopodobnie w zupełności wystarczające będzie jedno z tańszych urządzeń. Elewację należy myć z góry do dołu. Dzięki temu zabrudzenia z wyższych jej fragmentów nie będą spływały po już wyczyszczonej powierzchni. Za prace pielęgnacyjne najlepiej zabrać się w gorący letni dzień ? promienie słońca szybko wysuszą elewację.
Rozpylanie środka do zwalczania grzybów i glonów
Nieczyszczona przez dłuższy czas elewacja może być pokryta nalotem wywołanym działaniem grzybów i glonów. Na ich występowanie wpływa między innymi bliskość lasu, który zwiększa wilgotność powietrza. Aby sobie z nimi poradzić, po wstępnym umyciu elewacji nanieś na jej powierzchnię specjalny środek grzybobójczy do elewacji. Dzięki jego zastosowaniu elewacja będzie chroniona przed ponownym namnażaniem się zanieczyszczeń biologicznych. Do aplikacji preparatu, podobnie jak do mycia, najlepsza będzie myjka ciśnieniowa, ale możesz skorzystać też ze szczotki lub pędzla.
Kolejne kroki
Po wniknięciu preparatu i odczekaniu 12 lub 24 godzin warto wykonać kolejne mycie elewacji samą wodą. Jeśli jej powierzchnia będzie w Twojej ocenie wystarczająco czysta, możesz uznać prace pielęgnacyjne za zakończone. Jeśli jednak na elewacji nadal będą widoczne zanieczyszczenia, możesz ponownie rozpylić środek grzybobójczy. Aby dodatkowo zabezpieczyć elewację przed powrotem niechcianych ?gości?, użyj specjalnej farby z dodatkiem biocydów lub bezbarwnego impregnatu. Stworzysz w ten sposób niewidzialną powłokę ochronną, który zmniejszy porowatość i nasiąkliwość tynku.