Od tego, jak przeprowadzony został montaż rusztowania, zależy późniejsze bezpieczeństwo użytkujących go osób. Dlatego też proces instalacji tej konstrukcji powinien przebiegać z zachowaniem zasad BHP. O czym trzeba pamiętać podczas montażu rusztowań ramowych, fasadowych i innych?
Jakie czynności powinny poprzedzić montaż rusztowania aluminiowego?
Proces montażu rusztowań aluminiowych może być przeprowadzany wyłącznie przez fachowców o odpowiednich kwalifikacjach, które są potwierdzone stosownymi dokumentami. Nasza firma zajmuje się zarówno wynajmem rusztowań aluminiowych w Łodzi, jak i ich profesjonalnym montażem – posiadamy wszystkie niezbędne do tego uprawnienia.
Na początku konieczne jest zapoznanie się z dokumentacją techniczną konstrukcji – musi spełniać aktualne normy i wymogi BHP. Następnie ocenia się stan rusztowania aluminiowego: sprawdza, czy poszczególne elementy nie są uszkodzone. Inspekcji należy dokonać nie tylko pod kątem usterek mechanicznych, ale też śladów korozji. Kolejny etap to zabezpieczenie terenu, czyli oznaczenie obszaru przy użyciu taśm i tablic ostrzegawczych oraz przygotowanie podłoża (musi być stabilne i odwodnione).
Na czym polega odbiór techniczny rusztowania?
Sam montaż rusztowania musi być wykonany przez ekipę dysponującą odpowiednią odzieżą roboczą i sprzętem bezpieczeństwa, w tym kaskami i szelkami. Po zakończeniu prac rusztowanie powinno przejść proces odbioru technicznego, nad którym pieczę sprawuje kierownik budowy lub inna uprawniona do tego osoba.
W zakres odbioru technicznego rusztowania aluminiowego wchodzi ocena jego stanu technicznego, a także gruntu, na którym jest ustawione. W trakcie odbioru sporządza się protokół, a na rusztowaniu zawiesza tablicę z informacją o odbiorze i dopuszczalnym obciążeniu konstrukcji.