In Blog

Każdy chciałby cieszyć się piękną kostką brukową na swojej posesji. Zdarza się jednak, że na jej powierzchni pojawiają się różnego rodzaju zabrudzenia, które nie tylko pogarszają wygląd kostki, ale mogą wpływać również na pogorszenie jej właściwości. Jak sobie z nimi poradzić? Zapraszamy do zapoznania się z naszym krótkim poradnikiem.

Mycie kostki brukowej impregnowanej

Kostka brukowa fabrycznie impregnowana została podczas produkcji wstępnie zabezpieczona przed niekorzystną działalnością czynników atmosferycznych. W przypadku niezbyt dużych, punktowych zabrudzeń wystarczająca będzie woda i szorstka szczotka do czyszczenia kostki brukowej. Jeśli kostka nie była myta od kilku lat i zabrudzenia są rozleglejsze, najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z myjki ciśnieniowej. Z jej wykorzystaniem można szybko usunąć zacieki i zabrudzenia na dużej powierzchni. Za pomocą myjki można pozbyć się także chwastów, mchów i porostów – najpierw dokładnie myjąc kostkę, a następnie nanosząc za jej pomocą środek o właściwościach biobójczych.

Mycie kostki brukowej nieimpregnowanej

Sytuacja wygląda inaczej w przypadku kostki brukowej nieimpregnowanej. Jako że nie posiada ona warstwy ochronnej, jest silniej narażona na wnikanie różnego rodzaju plam i zabrudzeń. Z tego powodu mycie kostki brukowej nieimpregnowanej jest znacznie utrudnione. Konieczne może okazać się skorzystanie ze specjalnego środka do czyszczenia kostki brukowej. Wniknie on w pory bruku i usunie zabrudzenia, nie pogarszając jego właściwości ani nie zmieniając jego wyglądu. Sposób czyszczenia zależny jest od zastosowanego preparatu.

Ponowna impregnacja kostki brukowej

Mycie kostki za pomocą myjki ciśnieniowej lub innego urządzenia natryskowego prowadzi do usuwania impregnatu. Po zakończeniu pielęgnacji, gdy kostka będzie już sucha, należy pokryć ją odpowiednim preparatem, który zwiększy jej odporność na zabrudzenia i ścieranie. Na rynku dostępne są środki dające efekt mokrej kostki, jak również impregnaty bezbarwne. Aby kostka zachowała swój wygląd na długi czas, impregnowanie należy powtarzać co kilka lat.

Recent Posts
verentverent