In Blog

Nagrzewnice to niezwykle przydatne urządzenia, które wykorzystywane są najczęściej do osuszania wnętrz bądź też ogrzewania pomieszczeń i przestrzeni, w których nie ma możliwości zastosowania tradycyjnego ogrzewania. Mają szerokie zastosowanie w budownictwie, są źródłem ciepła w halach produkcyjnych, a także ratunkiem w przypadku awarii systemów grzewczych. Na rynku dostępne są trzy rodzaje urządzeń tego typu – nagrzewnice elektryczne, olejowe i gazowe. Jaką najlepiej wybrać?

Rodzaje nagrzewnic

Wybór rodzaju nagrzewnicy zależy przede wszystkim od celu, jakiemu ma służyć, a także od kubatury pomieszczenia, jakie ma zostać ogrzane. W zależności od tego można zdecydować się na:

  • nagrzewnice elektryczne, doskonałe do małych i średnich pomieszczeń, zwłaszcza zagrożonych wybuchem lub takich, w których nie ma możliwości przewietrzania. Jak sama nazwa wskazuje zasilana są prądem. Jest to wygodne i komfortowe rozwiązanie. Nagrzewnice tego typu nie wytwarzają ognia ani nie emitują spalin. W związku z tym są w pełni bezpieczne. Ich wadą jest jednak dość wysoki koszt eksploatacji,
  • nagrzewnice olejowe, zasilane olejem opałowym bądź napędowym, o cichej pracy, świetnie sprawdzające się w nagrzewaniu średnich i dużych pomieszczeń. Są ciche i tanie w użytkowaniu, co jest ich największą zaletą. Większa moc przekłada się na dużą wydajność, co sprawia, że sprawdzają się w ogrzewaniu większych pomieszczeń. W ich przypadku trzeba wziąć jednak pod uwagę fakt, że emitują spaliny. Modele bez odprowadzania spalin będą bezpieczne w użyciu w pomieszczeniach o stałym dostępnie powietrza. Jeśli zaś chodzi o ogrzewania pomieszczeń, w których przebywają ludzie, należy wybrać nagrzewnice z odprowadzaniem spalin,
  • nagrzewnice gazowe, na propan lub propan-butan, o wysokiej sprawności cieplnej, przeznaczone do wykorzystania w dobrze wentylowanych pomieszczeniach. Ich zaleta jest niska cena i niewielkie koszty eksploatacji.

Wybór rodzaju nagrzewnicy należy dostosować do rodzaju pomieszczenia, a także do możliwości budżetu. W przypadku jednorazowego użycia, najlepiej skorzystać o oferty wynajmu, będzie ona z pewnością bardziej korzystna od zakupu. 

Recent Posts
verentverent