In Blog

Drabiny to niezwykle użyteczne konstrukcje, które wykorzystywane są zarówno w domu przy drobnych naprawach, jak i przez profesjonalne firmy remontowo-budowlane. Poszczególne modele różnią się między sobą budową oraz zastosowaniem. Opisujemy najczęściej spotykane rodzaje drabin, a także podpowiadamy, do czego można je wykorzystać, a w jakich sytuacjach ich używanie jest zabronione.

Drabiny przystawne

Pod pojęciem drabiny przystawnej rozumiemy najczęściej najprostszą, jednoczęściową drabinę dostawianą do ściany budynku. Drabiny przystawne mogą się jednak składać z większej liczby elementów, najczęściej dwóch lub trzech, które zapewniają znacznie większą wysokość roboczą. Trzeba jednak pamiętać, że każda drabina o długości powyżej 3 m, która może być wykorzystywana jako przystawna, musi być wyposażona w stabilizator zamocowany na stałe. Co więcej, zabronione jest korzystanie z drabin przystawnych do realizacji robót murarskich oraz tynkarskich.

Drabiny rozstawne

Drabiny rozstawne, nazywane także wolnostojącymi, to wszystkie drabiny, które nie potrzebują oparcia o ścianę. W zależności od modelu można na nie wchodzić z jednej lub z dwóch stron. Zazwyczaj wyposażone są w platformę roboczą, a czasem także w półkę na narzędzia. Najczęściej są to drabiny aluminiowe, ale także stalowe czy drewniane. Drabiny rozstawne znajdują szerokie zastosowanie podczas różnego rodzaju prac wykończeniowych. Należy jednak pamiętać, że zabronione jest używanie drabiny rozstawnej jako przystawnej.

Drabiny przegubowe

Drabiny przegubowe to urządzenia o szerokiej funkcjonalności. Dzięki możliwości „łamania” na różny sposób mogą pełnić funkcję zarówno klasycznej drabiny przystawnej czy wolnostojącej, jak też odgrywać rolę pomostu roboczego czy uchwytu dystansowego. Drabiny przegubowe mogą składać się nawet z czterech części, umożliwiając pracę na dużej wysokości. Po złożeniu wyróżniają się niewielkimi wymiarami, dzięki czemu są łatwe w transporcie. Niektóre modele wyposażone są dodatkowo w zapadkowe przeguby bezpieczeństwa, które można obsługiwać jedną ręką.

Inne rodzaje drabin

W sprzedaży dostępnych jest wiele rodzajów drabin przystosowanych do różnych prac. Zaliczyć do nich można:

  • Drabiny teleskopowe – drabiny rozsuwalne, które dzięki możliwości rozsuwania szczebel po szczeblu i wysuwania nóżek można dostosować do różnych warunków, takich jak schody czy nierówności. Poszczególne części drabiny mogą nachodzić na siebie lub chować się w sobie.
  • Drabiny regałowe, magazynowe – wyposażone w kółka jezdne bądź specjalne haki i uchwyty. Zgodnie z nazwą stosowane przede wszystkim w magazynach, ale także sklepach, bibliotekach czy archiwach.
  • Rusztowania drabinowe – konstrukcja zbudowana z dwóch (lub więcej) drabin przystawnych. W przypadku rozstawienia pomostu powyżej 1 m wymagane są dodatkowe zabezpieczenia.

Ponadto istnieją jeszcze drabiny specjalne przeznaczone do konkretnych zastosowań, takie jak drabiny hydrauliczne do akcji ratunkowych czy drabiny kominiarskie.

Recent Posts
verentverent