Różnego typu rusztowania budowlane są niezbędne do prowadzenia prac instalacyjnych i remontowych, malarskich i wykończeniowych na wysokościach. Bez rusztowań trudno wyobrazić sobie jakiekolwiek roboty na sufitach i ścianach wysokich pomieszczeń i hal, a także na fasadach budynków, obiektów przemysłowych, mostów i budowli zabytkowych. Przy każdej inwestycji trzeba podjąć decyzję w sprawie zakupu lub wypożyczenia rusztowań. Udowadniamy, że niemal zawsze korzystniejszy jest wynajem.
Wszystkie przedstawione w artykule argumenty wynikają z wieloletniego doświadczenia. Prezentujemy wnioski z prowadzenia wypożyczalni sprzętu budowlanego, które oferują rusztowania modułowe w Łodzi i w Warszawie, a ponadto wynajmują rusztowania aluminiowe oraz stalowe rusztowania ramowe. Obsługujemy duże firmy budowlane i drobnych wykonawców ? w obu przypadkach przesłanki przemawiające za wynajmem rusztowań są bardzo podobne.
4 argumenty za wynajmem rusztowań budowlanych
Posiadanie rusztowania na własność ma niewątpliwe zalety: brak opłat za korzystanie, pełna dostępność, brak kar w przypadku uszkodzenia na skutek nieprawidłowego użytkowania. Jednak wady są oczywiste: wysoki koszt zakupu, konieczność organizowania środków transportu i stworzenia powierzchni magazynowych do przechowywania rusztowań. Zanim zdecydujesz się na zakup, przeanalizuj zalety wynajmu rusztowań budowlanych w naszych oddziałach w Łodzi i w Warszawie:
- optymalizacja kosztów eksploatacji ? wynajem rusztowań, szczególnie wynajem krótkoterminowy, jest bardzo korzystny w zestawieniu z zakupem ? pamiętaj też o tym, że zawsze istnieje możliwość negocjacji cen,
- brak odpowiedzialności za stan techniczny ? utrzymanie rusztowań w odpowiednim stanie technicznym jest obowiązkiem wynajmującego, który ponosi koszty konserwacji, naprawy i wymiany wadliwie działających lub uszkodzonych elementów konstrukcji,
- możliwość wypożyczenia z montażem ? nie musisz zatrudniać specjalistów posiadających uprawnienia do montażu rusztowań ? możesz wynająć rusztowanie z montażem: dostawca zadba o prawidłowe postawienie konstrukcji, zgodne z zasadami BHP,
- łatwe skalowanie ilości rusztowań ? w każdej chwili możesz dopożyczyć odpowiednią liczbę modułów lub elementów rusztowania ramowego, która pozwoli Ci kontynuować bez zakłóceń inwestycję,
- oszczędności na magazynowaniu i transporcie ? firma wypożyczająca dostarcza i odbiera rusztowanie po zakończeniu okresu wypożyczenia ? nie ponosisz kosztów logistyki i magazynowania.
Przedstawione argumenty mówią same za siebie. Pozostaje pytanie, czy zakup rusztowań faktycznie nigdy nie jest korzystniejszy od wynajmu?
Czy i kiedy zakup rusztowań może być uzasadniony ekonomicznie?
Własne rusztowania są niezbędne w dużych firmach, które wykonują określone prace budowlane i mają zagwarantowane zlecenia na dłuższy okres. Jednak nawet w takiej sytuacji wypożyczanie rusztowań jest sposobem na uzupełnienie własnych zasobów, aby zapewnić dopasowanie do aktualnych potrzeb na konkretnej budowie.
Zakup rusztowań może być korzystny także dla małych firm, np. kilkuosobowych ekip remontowych czy firm budowlanych, które są wyspecjalizowane np. we wznoszeniu domów jednorodzinnych i innych mniejszych obiektów. Dla takich przedsiębiorstw posiadanie pewnej liczby własnych rusztowań może bardzo wygodne ? szczególnie wtedy, gdy dysponują warunkami do składowania elementów konstrukcji w okresach przerw w eksploatacji.
Na zakończenie warto podkreślić, że w każdej sytuacji należy rozważyć wynajem rusztowań budowlanych jako alternatywy dla zakupu. Ostateczna decyzja zawsze powinna być poparta rzeczową kalkulacją biznesową.