In Blog

Jedną z bardziej uniwersalnych konstrukcji budowlanych są rusztowania aluminiowe przesuwne. O ich popularności zdecydowała relatywnie niewielka waga i układ jezdny, który zapewnia im łatwe przemieszczanie. Przedstawiamy najważniejsze możliwości zastosowania aluminiowych rusztowań mobilnych.

Możliwość przemieszczania rusztowań zapewniają pionowe ramy boczne z kółkami, wyposażonymi w hamulce. Zapewniają one skuteczne zabezpieczenie przed przypadkowym przemieszczaniem się lub staczaniem w zagłębienia podłoża. Pozostałe elementy konstrukcyjne rusztowania mobilnego to: stężenia (poziome i ukośne), podesty z poręczami oraz burty. Dodatkową stabilizację rusztowania zapewniają podpory narożne i obciążenia balastowe. Wypożyczamy rusztowania aluminiowe w Łodzi i Warszawie: proponujemy konstrukcje od kilku do 12 m wysokości.

Najważniejsze miejsca zastosowania rusztowań przesuwnych 

Najważniejszą zaletą wyposażonych w koła rusztowań aluminiowych jest możliwość przemieszczania bez konieczności demontowania i ponownego budowania w nowym miejscu. Oszczędność czasu jest ewidentna. Warunkiem korzystania z rusztowań mobilnych jest oczywiście równe i utwardzone podłoże, które precyzyjnie wskazuje na możliwe miejsca zastosowania:

  • roboty wykończeniowe w pomieszczeniach – lekkie, lecz stabilne i wytrzymujące duże obciążenia rusztowanie pozwala wykonać większość prac budowlanych: murowanie, tynkowanie, szpachlowanie czy instalację okładzin,
  • prace budowlane i instalacyjne na fasadach – jeżeli fasadę budynku otacza utwardzona i równa nawierzchnia, to do większości prac można z powodzeniem wykorzystać rusztowania przesuwne – jedynym ograniczeniem jest ich maksymalna wysokość,
  • renowacja obiektów zabytkowych – samostojące rusztowania aluminiowe doskonale nadają się do prac w obiektach zabytkowych i innych budynkach, w których nie wchodzi w grę ingerencja w powierzchnię ścian i fasad, a w efekcie nie można użyć rusztowań modułowych i ramowych, które wymagają kotwienia, 
  • słup oświetleniowy – znaczna wysokość rusztowania sprawia, że można je wykorzystać do zamontowania reflektorów (zasilanych z sieci, akumulatorów lub agregatu prądotwórczego) oświetlających plac budowy, ale także wszelkiego rodzaju imprezy sportowe czy kulturalne,
  • konstrukcja reklamowa – rusztowania przejezdne należą do rusztowań wieżowych, które można z powodzeniem wykorzystać do celów reklamowych – do zainstalowania banerów i tablic reklamowych, flag, reklam świetlnych i nagłośnienia do emisji spotów dźwiękowych.

Rusztowania mobilne jako alternatywa dla podnośników

Rusztowania przesuwne są alternatywą dla podnośników nożycowych lub teleskopowych. Podnośniki mają większą mobilność: są łatwiejsze w przemieszczaniu, szybciej rozkładają się i składają. Można nimi sterować bezpośrednio z podestu, co jest znacznie wygodniejsze od ręcznego przemieszczania rusztowań. Jednak w wielu przypadkach podnośniki nie są w stanie zastąpić aluminiowych rusztowań przesuwnych, natomiast rusztowanie może niemal zawsze zastąpić podnośnik.  

Ograniczenia podnośników wynikają z faktu, że nie są one w stanie wjechać do niewielkich pomieszczeń, na klatki schodowe czy do miejsc, w których mogłyby uszkodzić wykładziny podłogowe. Samonośne rusztowanie aluminiowe można zamontować nawet w bardzo wąskich i wysokich wnętrzach. Niebagatelne znaczenie ma też bardzo atrakcyjna cena wypożyczenia i łatwość obsługi rusztowań mobilnych.

Zbierając wszystkie przedstawione w artykule informacje, można z całą pewnością stwierdzić, że lekkie, mobilne rusztowania aluminiowe są tanią i wygodną alternatywą dla podnośników z koszem. Samostojące konstrukcje nadają się do wszystkich prac budowlanych – szczególnie w tych miejscach, w których niemożliwe jest naruszanie powierzchni ścian i sufitów.

Recent Posts
verentverent